Egy kis magyar nyelvtan (eszperantó vonatkozásokkal)
Főnév:
Élőlények, tárgyak, dolgok, fogalmak nevét főnévnek nevezzük. Lehetnek tulajdonnevek (Péter, Duna) és köznevek (ház, fotel). Kérdőszavai: ki? mi? kik? mik? Az eszperantóban a főnevek -o betűre végződnek.
krokodilo krokodil
homo ember
hundo kutya hundoj kutyák
patro apa patroj apák
Melléknév:
Személyek, tárgyak, dolgok tulajdonságát (milyenségét) kifejező szó. Kérdőszava: milyen? (Kia?) Az eszperantóban a melléknevek -a betűre végződnek.
kolora színes
kara kedves
bela szép
bona jó
Ige:
A cselekvést, történést-állapotot, létezést kifejező szavakat igéknek nevezzük (fut, alszik, van). Az ige a mondatban mindig állítmány, más mondatrész nem lehet. Vannak igék, amelyeknek kötelező vonzatuk van, ugyanis nélküle nem állhat (aparteni al io/iu tartozni valamihez/valakihez, zorgi pri io/iu törődni valamivel/valakivel stb.). Kérdőszavai: mit csinál? mi történik? Az igék mellet általában található főnévi alany (Péter, kutya stb.), vagy személyes névmás (én, ő stb.).
estas van (létige)
Az estas (lét)igét – a magyarral ellentétben – 1. sz. 3. személyben is használni kell, ha nincs másik igei állítmány a mondatban.
Li estas knabo. Ő (van) fiú.
La banano estas frukto A banán (van) gyümölcs.
Határozószók:
A határozószók a hogyan? mikor? hol? kérdésre válaszolnak.
A képzett határozószók végződése az eszperantóban az -e betű.
Kiel? hogyan? bele szépen
Kiam? mikor? nokte éjjel
Kie? hol? norde északon
Többes szám:
A többes szám jele a magyarban a -k (házak, kutyák, szép fák stb.)
Az eszperantóban a többes szám jele a -j. Egynél több után többes számot használunk (du homoj két ember). A főnév -o, (ill. a melléknév -a) végződése után tesszük (domoj, hundoj ktp.).
Tárgyeset használata esetén a többes szám jele (-j) – a magyarral megegyezően – a tárgyeset elé kerül.
homo
homojn
Az eszperantóban – a magyarral ellentétben – a főnév előtt (vagy mögött) álló melléknevet is egyeztetjük a főnévvel, azaz többes számba tesszük.
bela arbo szép ház
belaj arboj szép házak
belajn arbojn szép házakat
Tárgyeset:
A kit? mit? kiket? miket? kérdésre válaszolva (a magyar nyelvben) tárgyragot használunk.
A tárgyrag jele a magyar nyelvben a -t végződés (Pétert, cukrot stb.)
Az eszperantóban tárgyeset van, jele: -n végződés. A tárgyeset jelét a főnév -o végződése után tesszük (Petron, sukeron). Az eszperantóban – a magyarral ellentétben – a főnév előtt (vagy mögött) álló melléknevet is egyeztetjük a főnévvel, azaz tárgyesetbe tesszük (dolĉan sukeron édes cukrot).
Állítmány:
Az állítmány a mondat egyik fő része, az állítmánnyal az alanyról állapítunk meg egy cselekvést, történést vagy létezést, illetőleg minőséget vagy mennyiséget. Az állítmány szófaja ige (Alszik a kisbaba.) vagy névmás Anyám postás.). Kérdése: mit állítunk?
Alany:
Az alany a mondat egyik fő része, amelyről az állítmánnyal megállapítunk valamit. Az alany mindig főnév, névmás, főnévi igenév. Esetleg egész mondat is lehet alany. Alanyesetben áll. Kérdései: ki? mi? kik? mik? + az állítmány harmadik személyű alakja (ki aludt? kik aludtak? stb.). Alanytalan (rejtett alanyú) mondatok is léteznek: Esik (az eső). Villámlik.
Ódor György www.esperanto.gportal.hu
|